Rektörümüz

Prof. Dr. Mehmet Ufuk TUTAN

Rektör

 

 

Prof. Dr. Mehmet Ufuk Tutan, orta ve lise eğitimini İzmir Bornova Anadolu Lisesi’nde bitirmiştir. Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nin İktisat Bölümü’nde lisans eğitimini tamamlarken Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden de yan dal diplomasına almaya hak kazanmıştır.

Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde araştırma görevlisi olarak çalışmış ve yüksek lisansını tamamlamıştır. Ardından, Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olarak çalışmış ve aynı Üniversite’nin Bilim ve Teknoloji Çalışmaları Bölümü’nde sonraki yüksek lisansını tamamlamıştır.

TUBİTAK ve British Council’in ortaklaşa verdiği Yurt Dışı Eğitim bursu ile University of Sussex’in Science and Policy Research Unit Bölümü’nde Teknoloji üzerine bir sonraki yüksek lisans Diplomasını almıştır. Daha sonra, University of Utah İktisat Bölümü’nde Fellowship bursu ile eğitimine Amerika Birleşik Devletleri’nde devam etmiş olan Prof. Dr. Mehmet Ufuk Tutan, İktisat Bölümü’nde araştırma görevlisi olarak da çalışmaya başlamış ve son yüksek lisansını İktisat alanında tamamlamıştır. Prof. Dr. Mehmet Ufuk Tutan, University of Utah İktisat Bölümü’nde okutman olarak çalışmaya devam etmiş ve İktisat Doktorasını da aynı bölümde tamamlamıştır.

Prof. Dr. Mehmet Ufuk Tutan’ın aralarında SSCI’de taranan dergilerin içinde bulunduğu 15’in üzerinde ulusal ve uluslararası hakemli dergi makaleleri ve aralarında saygın yurtdışı yayınevlerinin de bulunduğu 20’nin üzerinde ulusal ve uluslararası kitap ve kitapta bölüm çalışmaları vardır.  

Prof. Dr. Mehmet Ufuk Tutan, çok sayıda kamu ve özel kurum-kuruluşlara yatırım ve ekonomi danışmanlıkları yapmıştır. Ayrıca, aile işletmelerinin kurumsallaşması, sonraki nesillere devir ve aile anayasası üzerine çok sayıda özel seminerler vermiş ve birçok aile işletmesi ile bu alanlarda ortak çalışmalarda bulunmuştur.