Antalya AKEV Üniversitesi, 2017

Antalya AKEV Üniversitesi Birleşmiş Milletler’de

25.07.2017

Yeni kurulmasına rağmen uluslararası alanda faaliyetlerine başlayan Antalya AKEV Üniversitesi Birleşmiş Milletler’de devam eden “Küresel Güvenli ve Düzenli Göç Anlaşmasının” hazırlık sürecinde Türkiye’den akredite olan iki üniversiteden biri oldu. 

Bu çerçevede AKEV Üniversitesi, 24-25 Temmuz 2017 tarihlerinde Birleşmiş Milletlerin New York’taki merkezinde yapılan istişare toplantılarına Rektör Prof. Dr. Hayati AKTAŞ başkanlığında bir heyetle katıldı. 

İstişare toplantılarında “Göç ve Kalkınma”. konuları ele alındı.

Sunumlarda  kendi ülkelerinden başka ülkelere yaşamlarını kazanmak için göç eden dünyada yaklaşık 210 milyon insan olduğu belirtildi. Bunların hem vatanlarına hem de göç ettikleri ülkelerin ekonomilerine ve kalkınmasına yaptıkları destek son derece önemli olduğu ifade edildi. Fakat 2016 Eylül ayında yine New York’ta üye ülkelerin devlet ve hükümet başkanlarının katılımıyla kabul edilen “New York Deklarasyonu” göç ve kalkınma ekseninde alınması gereken çok önlem olduğunu teslim edilde.  

24 Temmuz 2017 Pazartesi günü toplantının ilk oturumunda söz alan, aynı zamanda Birleşmiş Milletler Göçmen İşçiler Komitesi üyesi de olan Üniversitemiz öğretim üyesi Doç. Dr. O. Can Ünver yaptığı konuşmada AKEV’in yeni kurulan bir Türk üniversitesi olarak bu hazırlık sürecinde yer almaktan memnuniyet duyduğunu belirtti. Ünver yaptığı konuşmada devamla göçmenlerin kalkınmaya katkısının sadece ekonomik açıdan ele alınmasının yeterli olmayacağını, beşeri, toplumsal, kültürel ve ülkeler arasındaki ilişkilere de olumlu katkı sağlayan bir unsur olduğunu vurgulamış, bu çerçeve ana ilkenin hak temelli göç ve göçmen politikaları üretmenin gereğine işaret etmiştir. Yurtdışında milyonlarca vatandaşı yaşayan ve halen dünyanın en çok sığınmacı kabul eden ülkesi olarak Türkiye akademik kurumlarıyla da bu alanda oluşacak uluslararası yapılanmaya katkı sunmaya hazırdır. Ayrıca, Antalya’ya yerleşen çeşitli ülkelerden emekliliklerini geçirmek için gelen çok sayıdaki yabancı konuğumuzun da karşılaşabilecekleri sorunlara çözüm getirmek için gerekli bilimsel desteği vermenin önemine değinilmiştir. 

 

Img

Yükleniyor