Rektörümüzün Mesajı

Rektörümüzün MesajıAntalya Belek Üniversitesi

Rektör V. Prof. Dr. Kerim ÇETİNKAYA


Sevgili gençler, saygıdeğer veliler, değerli meslektaşlarım ve çalışma arkadaşlarım.

2023/24 Akademik Yılına çok kısa bir süre kaldı.

Bugün toplumların güçlü yönleri, sahip oldukları dayanıklılıkla yani; içinde yaşadığımız dünyanın çeşitli krizleri ve zorluklarından kurtulma yetenekleriyle ölçülür. Ülkede ve bölgede -uluslararası düzeyde olduğu kadar- üniversiteler arası iş birliği için Antalya Belek Üniversitesi, Avrupa Üniversiteler Birliği'nin (EUA) 2030 yılı için teşvik ettiği modeli, “Duvarsız Üniversiteler” başlıklı bir vizyonu, takibi hedefliyoruz.

"Turizm Bölgesi Üniversitesi” olmayı amaçlayan Antalya Belek Üniversitesinin temel hedefi; bilim ve tekniği uygulamaya dönüştüren deneyimli mezunlar yetiştirmektir.  Bu hedefe merkezinde yer aldığımız turizm sektörü ile güçlü bir iş birliği yaparak ulaşacağız. Sahip olduğumuz konumun avantajlarını uluslararası standartlarda bir eğitim, araştırma ve uygulama altyapısı ve donanımı ile destekleyerek üniversitemizin yenilikçi teknolojiler ve girişimcilik modelleri başta olmak üzere bütün bölüm ve programlarında dijitalleşme alanında etkin bir rol oynamayı hedeflemekteyiz.

Antalya Belek Üniversitesi; girişimci, katılımcı, dijitalleşmeyi ön plana alan, çevresine farkındalık sağlayan, deneyimli insan kaynağı yetiştiren bir üniversitedir. Belirlenen bu prensipler doğrultusunda mezunlarımızın rekabetçi iş dünyasının gerektirdiği bilgi ve donanıma sahip, vizyonu geniş, iş başında deneyimleyerek öğrenen, soran ve cevap arayan, yaratıcı fikirler üretebilen, yenilikçi tasarımlar yapabilen ve uygulayan, girişimci ruhlu, takım ile çalışabilen ve gerektiğinde sorumluluk alabilen, mesleki yeterlilik kazanmak için çalışan, kültürel farkındalığı yüksek, insani değerleri özümsemiş, topluma faydalı birer birey olmaları için elimizden gelen tüm gayreti gösteriyoruz.

Özgün proje ve çözümler üreterek güçlü akademik kadromuz ile üretilen bilginin uygulamaya ve ticarileşmeye imkân vermesi için gerekli mekanizmaları geliştirip bölgemiz ve ülkemizin kalkınması için çalışacağız ve dünyada kendi alanında önde gelen üniversiteler arasına girmek için yarışacağız.

Üniversitemiz hem işgücü piyasasının hem de sivil toplumun ihtiyaç duyduğu çok çeşitli akademik olanaklarla her zamankinden daha yenilikçi ve çok boyutlu olmaya devam etmekte ve işgücü piyasasını hedef alarak ve içinde bulunduğumuz çağın yönelimlerini takip ederek emin adımlarla gelişmektedir. Üniversitede, Kariyer Merkezi ve paydaşlarımız ile bu girişimler desteklenmekte olup 3+1 ve 7+1 programlarımız ile deneyimli insan kaynağı yetiştirilmektedir.

Yazılım Mühendisliği, İç Mimarlık ve Tasarım, Dijital Tasarım, Radyo Televizyon Sinema, Sosyoloji ve Psikoloji gibi insan odaklı iş dünyasının talepleri doğrultusunda bölüm ve programlarımız giderek daha fazla zenginleşiyor.  Antalya Belek Üniversitesi, öğrencilerine çok dilli ve çok kültürlü bir ortam sağlıyor.

Akademik – bilimsel süreçte kendini adamış personel ve düzenli öğrenciler, çalışmalar sırasında başarı için çok önemli değerlerdir. Uğruna ailelerin büyük fedakârlıklar yaptığı öğrencilerin büyük başarıları ve başarıları için bölünmez varlıklar olarak kalite sistemi ve öğrenci hizmetleri, üniversitemizin merkezinde yer alır.

Bununla birlikte hiçbir başarının daha da iyisi için çabalamayı bırakacak kadar mükemmel olmadığının bilincinde olarak aynı zamanda zorluklarla ve öngörülerle dolu bu yolculuğa devam ediyoruz. Bu nedenle desteğinizi almayı umuyor ve diliyoruz. Kıymetli destekleriniz olmadan bu görev imkânsız olurdu.

Velilerimiz rahat olun evlatlarınız emin ellerde. Öğrencilerimize, akademik ve idari kadromuza başarılar dilerim. Yolumuz açık olsun.

Prof. Dr. Kerim ÇETİNKAYA

Antalya Belek Üniversitesi Rektör V.